Jak zachować się na koncercie muzyki poważnej?

koncertZasady dobrego zachowania obowiązują zawsze i wszędzie. Nie inaczej jest na koncercie, szczególnie muzyki poważnej. Kilka słów na początku trzeba poświęcić jednak temu w jaki sposób ubrać się do filharmonii bądź opery.

Obecnie w tej kwestii panuje zdecydowanie większy luz. Jeszcze do pierwszej połowy XX wieku obowiązywał strój galowy. Z czasem zaczęła dominować biel i czerń. Obecnie na koncertach muzyki poważnej możemy spotkać osoby ubrane nawet w jeansy. Gdy nie jesteśmy pewni co do tego w jaki sposób się ubrać postawmy więc na klasykę. Czarno-białe zestawy ubrań sprawdzą się zawsze.

Większą wagę należy przyłożyć do odpowiedniego zachowania w czasie koncertu. Niezależnie od tego czy jesteśmy na koncercie muzyki poważnej czy gwiazdy pop wypadałoby wyłączyć telefon. W bardzo złym guście jest nagrywanie koncertu telefonem. Zamiast bawić się chwilą, rozkoszować dźwiękami muzyki skupiamy się tylko na tym by to wydarzenie nagrać. W trakcie samego koncertu nie wypada też prowadzić rozmów z osobami siedzącymi obok. W ten sposób możemy jedynie przeszkadzać tym, którzy przyszli rozkoszować się muzyką. Bardzo źle widziane jest również tupanie nogami czy wystukiwanie rytmu dłońmi.

Absolutnie w złym tonie jest szeleszczenie. W trakcie trwania koncertu muzyki poważnej absolutnie nie można podjadać -cukierków, batonów czy czipsów. Postarajmy się być jak najbardziej cicho, tak by nie przeszkadzać swoim sąsiadom. W bardzo złym guście jest również ziewanie i ostentacyjne okazywanie znudzenia.

Jeśli koncert wyjątkowo przypadł nam do gustu, warto zadbać o odpowiednie docenienie artysty. Doskonałym pomysłem są kwiaty na telefon. Oczywiście wcześniej trzeba złożyć odpowiednie zamówienie zanim koncert się zakończy.